• Dansk Kulturarv

Good, old Lunde

Beskrivelse

- Naa Lunde, saa er det sket? - Ja, sket er sket. - Du har altsaa efterhaanden givet alt, hvad du har i dig? - Ja, der er ikke noget at give væk af mere. - Er det benene, det kniber med? - Ja, nu har jeg kun mine forskellige ben tilbage. - Du har været med til at tabe med ære mange gange? - Naa, det ved jeg saamænd ikke. - Du kan maaske ikke lide at tale om dig selv? - Nej, det er jo noget, man helst ikke taler om. - Er du vemodig, fordi det er forbi? - Naa, det vil jeg ikke sige, men lidt vemodig er man jo altid. - Ja tak, Lunde. Alt godt, Lunde. Held og lykke, Lunde. Du skal nok klare den, Lunde. I hvert fald nogenlunde, Lunde.

Medlem af Frederiksberg kommunalbestyrelse, cand. med. Knud Lundberg, trækker sig nu tilbage fra ABs førstehold paa grund af alder.

Knud Lundberg og sportsjournalist på stadion.

Sportsjournalist laver et interview med Lundberg på stadion, men samtalen ender med at være noget intetsigende, dels fordi Lundberg har svært ved at høre og forstå hvad han bliver spurgt om.

Tusch

Dagens Tegning

1958

Mere fra samme udgivelse

Kolofon

Skaber
Bojesen, Bo (1923-2006) bladtegner

Brugertags

Ingen brugertags tilføjet. Du kan være den første!

Relaterede emner