Legestue. Den første dag i skolen 3:3
  
      20. maj 1981        
  
  
Beskrivelse
  Den første dag i skolen. 
I udsendelsen viser vi, hvordan det gik til, da de to børnehaveklasser startede deres skolegang i Skovboskolen, Bjæverskov.
Det er tredje dag i børnehavklassen og seks elever får lov til at besøge nogle af de større klasser. De besøger en klasse, der har matematik og en klasse, der har formning. 
I skolen lærer man også maskineskrivning i større klasser. Derudover har man hjemkundskab, hvor man lærer at lave mad, gymnastik, der både kan foregå i gymnsastiksalen og udenfor og musik, hvor eleverne synger og spiller på instrumenter. Af og til skal børnene til helbredsundersøgelse. Det er først i førsteklasse man lærer at regne og stave. 
Børnehavebørnene tager tilgengæld på udflugt i skoven, hvor de finder forskellige slags blade og levende dyr.
Producer: Jimmy Stahr.
  Relaterede emner